4 marca 2015

13 miejsc wartych zobaczenia w Katarze
Wczoraj wyjechali od nas kolejni goście i tak się złożyło, że przez ostanie trzy miesiące byliśmy jedynie cztery dni sami w domu. To po części skłoniło mnie do opisania miejsc wartych zobaczenia w Katarze, ponieważ ja odwiedzam je stale ;)  


1. Muzeum sztuki Islamskiej
To pierwsze i często jedyne miejsce odwiedzane w Katarze przez ważne osobistości z całego świata. Również prezydent Polski będąc z wizytą w Doha zwiedził to nadzwyczajne muzeum, w całości poświęcone sztuce islamu. Mieści się tu imponująca kolekcja ponad tysiąca eksponatów umieszczonych na trzech piętrach w nowoczesnych salach, a wszystko to  jest usytuowane wokół okrągłego atrium, którego jedna ze ścian jest całkowicie przeszklona. Sam budynek został stworzony przez światowej słowy architekta I.M. Pei (zaprojektował również piramidę Luwru w Paryżu) i jest uważany za architektoniczny klejnot.

1.1. MIA Park
Museum of Islamic Art  jest wpisane w jeden z najładniejszych parków w Doha, który to ma kształt półwyspu, a na jego końcu znajduje się wspaniała kawiarnia gdzie pod gołym niebem można spędzić cały dzień wpatrując się w nowoczesną panoramę miasta.

Sam park jest stałym miejscem masowych imprez, takich jak festyny, czy też regularnie odbywające się koncerty Jazzowe. Raz w miesiącu ma miejsce tu targ z ręcznie robionymi rzeczami i ciekawą sztuką wielokulturowych mieszkańców Kataru. Ponadto park posiada dwa duże place zabaw dla dzieci.

 Wejście na wszystkie imprezy organizowane w MIA parku, jak i sam wstęp do Muzeum Sztuki Islamskiej jest bezpłatny. Wymagany jest jedynie strój zakrywający ramiona i kolana, w przeciwnym razie na wejściu do muzeum dostaniemy chustę którą będzie trzeba się zakryć.

Muzeum oraz park są zamknięte we wtorki.

2. Souq WaqifStary rynek to najbardziej turystyczne miejsce w kraju. To tu stają autokary z turystami którzy chcieli by w pigułce połknąć Katar. Naturalnie nie lubię tak turystycznych miejsc. Niestety w Doha nie znajdzie się nic bardziej prawdziwego. Po części są to kiczowate sklepy z pamiątkami, targ ze zwierzętami i sieciowe kawiarnie pod przykrywką architektury utrzymanej w tradycyjnym arabskim stylu. Niestety jedynie archiwalne zdjęcia pokazują jak kiedyś wyglądał rynek bez bankomatów zamkniętych w drewnianych, stylowych szafach, bez klimatyzacji w małych piaskowych budynkach i bez wielkich łazienek wyłożonych marmurem. 

Jednak nie jest aż tak, źle i komercyjnie, gdy wśród labiryntów, wąskich uliczek znajdzie się swoją ulubioną restauracje, sklep z tekstyliami, orientalnymi olejkami, tradycyjne słodycze, orzechy jak i ręcznie robione rzeczy. A wieczorami można skosztować przysmaków przygotowanych przez gospodynie domowe które wystawiają swoje wyroby na jednym z placów.2.1 Gold Souq


Przy głównej części souqu mieści się nowoczesny budynek zwany Gold Souq pełen oryginalnej biżuterii ze złota, pereł i i szlachetnych kamieni. Wewnątrz również są ulubione lody moich dzieci (Stick House) z naturalnych produktów według włoskiej receptury.

2.2 Falcon Souq


W dalszej części rynku znajduje się strefa przeznaczona dla sokołów, pełna sklepów z akcesoriami, samymi ptakami na sprzedaż, oraz największa w kraju klinika przeznaczona tylko dla sokołów. Na zewnątrz zaś jest obszar na którym kilka razy dziennie można obserwować jak tresuje się sokoły.

Idąc dalej znajdziemy stadninę koni. Koni na których strażnicy patrolują ulice Souqu, a w czasie przerwy przesiadują w swoim namiocie zlokalizowanym za stadniną gdzie można usiąść przy fontannie i z pewnością zostanie się poczęstowanym słodką herbatą.

3. Inland Sea
Śródlądowe morze jest jedną z najbardziej oryginalnych i wyróżniających się atrakcji Kataru. Jest to zdecydowanie największy naturalny skarb tego kraju, jednak dostępny tylko dla pojazdów z napędem na cztery koła. Sama jazda przez bezkresne wydmy jest już atrakcją samą w sobie, którą oferują wszystkie lokalne firmy turystyczne. Poza wycieczką można również wykupić nocleg na pustyni z ogniskiem, tradycyjnym jedzeniem, przejażdżką na wielbłądzie, a nawet możliwość jazdy na nartach, lotu paralotnią czy ekstremalną jazdą na quadzie lub popularnym buggy.4. Złomowisko w Al Wukair
Złomowisko dla wielu nie jest atrakcją, jednak według mnie metalowa dżungla mieszcząca się na pustyni w mieście Al Wukar na każdym zrobi wrażenie. A ciekawość jakie auta niszczeją na pustyni najbogatszego kraju świata chyba jest wystarczającą zachętą. Tu znajdziecie to miejsce na mapie.


5. Natura – Flamingi i żółwie


Katar jako pustynny kraj nie zachwyca różnorodnością zwierząt i bujną naturą, jednak są okresy w których można zobaczyć tu niezwykłe zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

5.1 Flamingi W chłodniejszym okresie czyli od listopada do kwietnia przylatują do Kataru Flamingi. Więcej zdjęć i dokładne miejsca znajdują się we wcześniejszym wpisie

5.2 Żółwie morskieOd początku kwietnia kiedy to odlatują flamingi przypływają do Kataru żółwie morskie by na tutejszych plażach złożyć jaja. Cały proces począwszy od złożenia jaj aż do ich wyklucia można obserwować do ostatnich dni lipca. Więcej zdjęć i informacji znajduje Tu i Tu


6. Strefa Aspire
To sportowa wioska położona na 2,5 kilometrach kwadratowych. W skład kompleksu Aspire wchodzi :

Aspire Park, jeden z największych parków w Zatoce Perskiej i niezwykle miła odmianą od codziennego pustynnego krajobrazu. Znajduje się tu mały staw z kaczkami, po którym wieczorami można pływać rowerami wodnymi, są tu również kawiarnie, restauracje, place zabaw dla dzieci, miejsca do ćwiczeń jak i ścieżki do biegania. A różnorodne drzewa zdobiące park, zostały przywiezione ze wszystkich części świata.

Torch Tower – to wysoki na 300 metrów budynek który służył jako gigantyczna pochodnia podczas 15 Igrzysk Azjatyckich, a dziś jest hotelem który z pewnością warto odwiedzić. Na jednym z najwyższych pięter „znicza” znajduje się przyjemna herbaciarnia, a na 21 piętrze można skorzystać z basenu który w całości wydaje się wisieć w powietrzu.Ponadto w strefie Aspire znajduje się stadion piłkarski dla 50. 000  kibiców, basen olimpijski, Aspire Dome – największa na świecie wielofunkcyjna hala sportowa, Kilka boisk trawiastych, sala sportowa tylko dla kobiet, kino wyłącznie dla kobiet, oraz najpopularniejsze centrum handlowe w Doha – Villaggio

Villaggio Mall to centrum handlowe stworzone w iście włoskim stylu. Przypominające spacer wśród kolorowych kamienic, można zrobić tu zakupy w ponad 200 sklepach, popłynąć gondolą, jeździć na łyżwach po lodowisku o Olimpijskich wymiarach, a dla najmłodszych jest przewidziana strefa Gondolania w której znajduje się rollercoster,  wodne samochody, karuzele i wiele innych atrakcji typowych dla parku rozrywki, a to wszystko pod kopuła namalowanego nieba.

7. Muzeum Sheikh Faisala Al Thani Bin Qassim
Niezwykłe muzeum o bardzo zróżnicowanych artefaktach. Stale nie mogę uwierzyć, iż jest to prywatne muzeum gdy widzę setki samochodów, ponad 3 tysiące eksponatów związanych ze sztuką islamską jak i dziedzictwem Kataru. Monety, broń, ubrania, naczynia, a nawet Polską biblie i konfesjonał… tu jest wszystko, łącznie z samolotem i formułą F1!

Cały kompleks Sheikha Faisala to nie tylko muzeum, ale również farma oryksów, strusi, pawi, stadnina koni, plantacja palm i pomidorów. Koniecznie trzeba to zobaczyć. Muzeum mieści się w Al Samriya, 22 km na zachód od Doha i jest zamknięte jedynie w piątki.

8. Projekt Perła i włoskie osiedle
Pearl Katar to sztucznie usypana wyspa, coś na kształt projektu Palma w Dubaju. Jest to miejsce pełne wieżowców w których wynajmują apartamenty cudzoziemcy, ale jest to również pierwsze miejsce w Katarze w którym obcokrajowcy mogli uzyskać prawo własności mieszkania. Podobnie jak w Dubaju większe wrażenie całego projektu robią zdjęcia z góry, nie mniej jednak jest to przyjemna okolica na spacer wzdłuż pięknej promenady z widokiem na przystań. Są tu ekskluzywne sklepy, kawiarnie i międzynarodowe restauracje.Po drugiej stronie Parły znajduje się osiedle o pięknej włoskiej architekturze. Kolorowe kamienice, fontanny, zieleń a to wszystko z dostępem do plaży. Jednak zaledwie 30% apartamentów jest tu zamieszkanych przez co sprawia to wrażenia miasta widmo, choć mi osobiście to nie przeszkadza, a nasze dzieci są szczęśliwe jeżdżąc na rowerach po pustych ulicach.

9. Qatar Fundation – Education City
Qatar Fundation to organizacja stworzona przez Emira i jedną z jego żon, Sheikhe Moze Bint Nasser. Sheikha Moza jest chyba najbardziej znaną i uwielbianą kobietą w świecie Arabskim, podziwiana i naśladowana przez Katarskie kobiety wprowadza wiele korzystnych zmian, takich jak choćby QF mający na celu naukowy rozwój Kataru. Chcąc zapewnić swoim obywatelom większy wybór w zakresie edukacji i rozwoju społecznego zaprosiła do kraju wiele znakomitych uczelni wyższych ze Stanów Zjednoczonych i Europy. 


Następnie Stworzono małe miasteczko, Education City w samej stolicy Kataru gdzie umieszczone zostały między innymi: Park nauki i technologii, centrum konferencyjne, stowarzyszenie budownictwa ekologicznego, Uniwersytet Texas A&M, HEC Paris, University College London, Uniwersytet Virginia Commonwealth, Muzeum sztuki nowoczesnej Mathaf, Akademie muzyczną, filharmonie, i wiele więcej. Miasteczko
jest otwarte dla wszystkich którzy chcieli by pozazdrościć tutejszym studentom i zobaczyć piękną architekturę tego miejsca.


10. Corniche

Al. Cornische to deptak o 7- kilometrowej długości, ciągnący się wzdłuż wybrzeża z pięknym widokiem na rozwijające się centrum miasta. Jest to idealne miejsce na jogging, piknik na trawie czy rodzinny spacer.

11. Katara
Moje ulubione miejsce kulturalne tego kraju. Katara Cultural Village to mała wioska w centrum miasta. Architektonicznie utrzymana w arabskim stylu, jednak bardzo nowocześnie podchodząca do sztuki i świadomości kultury. Mieści się tu piękny teatr, sala koncertowa, kilka galerii sztuki, sklepiki z nowoczesnym designem, restauracje, kawiarnie, kino niezależne, amfiteatr i wszystko inne co związane jest z promowaniem kultury. Katara usytuowana jest nad wodą, co dodaje jej jeszcze uroku i daje możliwość turystom skorzystania z zagospodarowanej plaży o turkusowej wodzie. Praktycznie wszystkie wydarzenia i wystawy w tym miejscu są darmowe, łącznie z wieloma spektaklami teatralnymi i wydarzeniami muzycznymi, poza plażą na którą wejście kosztuje 100 Qr od osoby.
12. Wyspa Banan
Banana Island to nieduża, sztucznie usypana wyspa w kształcie banana. Oddalona o 30 minut drogi statkiem od stolicy kraju. Można przypłynąć tu jedynie na kolacje, lub zostać na noc korzystając z luksusu Anantara. Według mnie jest to najpiękniejsze miejsce w Katarze, w którym można odpocząć od samochodów i hałasu miasta rozkoszując się wyspiarskim spokojem i lazurowym kolorem wody. Więcej zdjęć z naszego pobytu możecie zobaczyć tutaj.

13. Dzikie Plaże
Większość plaż w Katarze jest niezagospodarowana. Z jednej strony to udręka, że nie ma restauracji, leżaków i całego węzła sanitarnego, ale z drugiej, to możliwość jeżdżenia jeepem po plaży, robienia ogniska nad wodą i biwaku w każdym możliwym miejscu. Katar jest półwyspem w 80% otoczonym wodą, więc pięknych plaż jest tu naprawdę wiele. Moją radą dla osób które chcą napawać się naturą bez dzielenia się nią z tłumem ludzi i kładów jest unikanie znanych i popularnych plaż takich jak np. Fuwairit w szczególności w weekendy. Pięknych miejsc trzeba najzwyczajniej szukać wyznaczając przypadkowe miejsce na mapie ;)Jeśli macie inne ulubione miejsca które warto zobaczyć w Katarze to proszę piszcie w komentarzach.

24 komentarze:

 1. czekalam na taki post :) szkoda ze mamy wolne tylko piatki bo pracujemy do pozna wiec ciezko sie gdzies zebrac ale czas cos w koncu pozwiedzac :) dziekuje bardzo za ten wpis! pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że przydadzą się Wam te informacje :* gorąco pozdrawiam

   Usuń
  2. Witaj szyszynka. Jak jesteś jeszcze w Qatarze i zobaczylas coś co można zobaczyć proszę daj znać. Tez pracuje i mam wolne piątki ale wtedy można dużo zobaczyć. Kontakt proszę na alumspaw@interia.eu Pozdrawiam.

   Usuń
 2. az sie chce tam pojechac :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak :) A ja na żółwie musiałam pojechać do Omanu, teraz zapoluję na nie w Katarze. Patrycja czy ala Tubylcy też oferują nocne polowanie (z aparatem) na żółwie znoszace jaja na plaży?

  Na flamingi to chyba się nie załapie , bo będę dopiero pod koniec marca.

  Ja jeszcze mam ochote pojechać do tego eksperymentalnego naukowego ośrodka w głebi Qataru (gdzieś czytałam o tym), gdzie uprawiają różne rośliny. Czytałam , ze tam nawet można otrzymac sadzonki do swojego ogromnego qatarskiego ogródka w Doha.:)

  Teraz mój mąż eksperymentuje z Tuja domową (polską) w ogródku qatarskim, dostał ode mnie w styczniu i wsadził do ogrodu, nic jeszcze nie puściło.:)

  pozdrawiam Ania I.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aniu co do żółwi to organizacja strzegąca miejsc wylęgu na plaży jest bardzo pomocna i nawet zawiozą Cie meleksem w odpowiednie miejsce :) oczywiscie za ładny uśmiech i uszanowanie zwierząt. Czyli nie nalezy robić zdjeć z fleszem i ich straszyć. A co do tego eksperymentalnego miejsca sadzonek to proszę podaj mi dokładne miejsce. Nigdy o tym nie słyszałam :) i moze nawet mój kamienny ogródek wkoncu by odżył ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://saharaforestproject.com/projects/qatar.html
   nie pamietam gdzie dokładnie o tym czytałam ale to jest własnie ten project

   Usuń
  2. A do Twojego skalniaka polecam agawe jest najlepsza i najmniej wymagająca, a za to efektowna,

   Usuń
  3. Bardzo dziękuje i pozdrawiam :* Sprawdzę to ;)

   Usuń
 5. Mam wrażenie, że Katar w ciągu dnia jest praktycznie wyludniony! Park, ulice, kawiarnie, plaża - nigdzie żywego ducha nie widać. Dopiero wieczorem jakiś "ludź" się pojawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Trudno zobaczyć tu ludzi w ciągu dnia, a nawet wieczorami jest tylko kilka miejsc gdzie się pojawiają. To "uroki" tego kraju :(. Życie toczy się za wysokimi murami osiedli i w przydomowych namiotach

   Usuń
 6. niestety złomowisko w piątki i soboty nieczynne :/ wygonili nas dzisiaj z terenu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złomowisko jest zarządzane przez państeową spółkę i nie do końca jest turystyczne ;) My zawsze wjeżdżamy od tyłu gdzie kończy się płot :) Raz nawet miły pracownik nas oprowadzał, a jednocześnie był naszą ochroną przed patrolującymi samochodami które mogły kazać nam opuścić złomowisko.

   Usuń
 7. wspaniała i jakże praktyczna strona !
  Święta Bożego Narodzenia wraz z polskimi sportowcami spędzamy na najsilniejszym szachowym turnieju świata Qatar Masters Open rozgrywanym do 29.XII.2015 w strefie Aspire codziennie od 15.00 Mieszkamy w Hotelu THE TORCH i poszukujemy przewodnika na jedyny wolny dzień 25.XII.2015 Czy możesz kogoś polecić ? Mama szachowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje. Znam wspaniałą przewodniczkę, Polkę która mieszka tu od lat, a właściwie całą zatokę ma w jednym palcu. Wysłałam jej zapytanie czy w tym terminie znajdzie czas i jak tylko odpowie to dam Tobie znać. Z pewnością odwiedzimy Aspire po świętach, a tymczasem trzymamy kciuki za naszych.

   Usuń
  2. Dziekuje za podpowiedz. Niestety wyjezdzam do Dubaju (24-26) i jedyny wolny dzien dla mnie to 27, bo 28-29 mam grupe z US.

   Usuń
  3. Taką dostałam odpowiedz :( Niestety większość osób wyjeżdża z Kataru na czas świąt

   Usuń
  4. Czy Pani jeszcze organizuje jakieś wycieczki po Katarze? 7 lutego przyjeżdżam z córką do Wujka i Cioci, wiem, ze na pewno pokażą mi wiele ciekawych miejsc, ale ja chciałbym na przykład przenocować na pustyni lub zobaczyć jakieś miejsca na własną rękę. Czy mogłabym ewentualnie prosić Panią o wskazówki lub informacje. Podam mojego maila: agn.polak79@gmail.com Z góry dziękuję za odpowiedź, Agnieszka Polak

   Usuń
  5. Przepraszam Agnieszko że tak późno odpisuje, ale miałam problemy z kontem i otrzymywanie wiadomości o komentarzach. Mam nadzieje że wycieczka się udała.
   Pozdrawiam ciepło
   Patrycja

   Usuń
 8. Bardzo mi się podoba sposób w jaki poznajecie świat podobnie jak moja rodzinka. Koniec kwietnia początek maja będę w Katarze u rodzinki może wiesz co warte jest zobaczenia w tym okresie czasu jak będziemy. Uwielbiamy piękne widoki, przyrodę i zwierzęta a nasz synek ma 7 lat. Pozdrawiam Elwira

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Elwira, z początkiem maja zaczyna się robić gorąco w Katarze, woda w zatoce jest ciepła przez co dużą przyjemność sprawia plażowanie w tym okresie, a najlepiej szukanie bezludnych, ukrytych, plaż. Poza tym wszystkie wyżej wymienione atrakcje są dostępne cały rok. Pozdrawiam ciepło i życzę udanych wakacji.

   Usuń
 9. Warto odwiedzić chociaż raz w życiu kraj arabski, chociaż moje doświadczenia są mieszane bo byłam aresztowana w stolicy tego kraju, Doha. Można o tym przeczytać na blogu https://www.tropematiego.pl/2018/09/doha.html Pozdrawiam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Warto odwiedzić chociaż raz w życiu kraj arabski, chociaż moje doświadczenia są mieszane bo byłam aresztowana w stolicy tego kraju, Doha. Można o tym przeczytać na blogu https://www.tropematiego.pl/2018/09/doha.html Pozdrawiam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy