23 stycznia 2015

Flamingi w Katarze
W ostatnim czasie w mediach Katarskich ukazał się artykuł o flamingach. Przypomniało mi się jak w zeszłym roku gdy przyjechał odwiedzić nas mój tata, zabraliśmy go na łódkę by pokazać Katar od strony wody.

Zupełnie nie spodziewaliśmy się wówczas, że zobaczymy zachwycające ptaki, jakimi są flamingi. Nikt wcześniej ze znajomych którzy mieszkają tu wiele lat nie powiedział nam o tych ptakach, więc zaskoczenie było jeszcze większe.

Zima z flamingami w Katarze


Kto by się spodziewał takiego majestatycznego widoku w trudnych warunkach pustynnych Kataru. Wyczytałam jednak, że Greater Flamingo (Phoenicopterus roseus) przylatują do Kataru każdego listopada, głównie z krajów Afrykańskich i zostają tu do końca kwietnia, kiedy to zaczyna się robić zbyt gorąco dla nich, stąd zaś udają się do Ameryki Północnej.

Wszystkie artykuły na temat flamingów jakie znalazłam w mediach dotyczą jednego dość dziwnego miejsca. Mianowicie nie jest to wybrzeże kraju, ale znajdujące się w głębi lądu wysypisko śmieci oraz oczyszczalnia ścieków Abu Nakhla Tu jest to miejsce na mapie 

Flamingi  żywią się glonami i fragmentami roślin. Ponadto oba ptaki z pary budują kopulaste gniazdo z mułu, w którym składane są jedno lub dwa jaja. To wszystko wyjaśnia wybór przez nie tego mało atrakcyjnego dla nas miejsca jakim jest oczyszczalnia ścieków.


Wyspa Al  Aaliya


Moje zdjęcia pochodzą jednak z innego miejsca, dokładnie jest to wyspa Al Aaliya na mapie Kataru. Niestety Nie można podpłynąć łódką do samego brzegu tej wyspy gdyż jest zbyt płytkie dno, dlatego też około ośmiuset metrów szliśmy pieszo przez mało przyjemny muł bagienny, jednak było warto. Flamingi jak i egzotyczne czarne kaczki zrobiły na nas olbrzymie wrażenie, pomimo tego iż są to bardzo wrażliwe istoty, co nie pozwoliło mi zbliżyć się do nich tak blisko jak bym chciała.
12 komentarzy:

 1. Witam serdecznie!
  Zajrzałam do Pani z ciekawości. Dzisiaj w Głosie Pomorza ukazał się artykuł o Pani i podano tytuł bloga. Zatem zajrzałam i się zaczytałam.
  Piękne zdjęcia, piękne miesjce! Wy też piękni i młodzi. Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) i tym bardziej mi miło że jesteś z moich stron ;)

   Usuń
 2. ach szkoda, że dopiero teraz zobaczyłam wpis! mieliśmy dzisiaj wolny dzień i brak planów, pogoda była idealna na takie atrakcje ;) w sumie mamy jeszcze sporo do zobaczenia ale nie wiem od czego zacząć :D musimy zwiedzić parki, targi... teraz muszę dodać do listy oczyszczalnie ścieków :D piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym miejscu byliśmy dzisiaj https://www.google.com/maps?t=h&ll=24.9813314,51.0438628&spn=0.0589882,0.0867705&output=classicto Karana - naprawdę warto to zobaczyć, było dużo flamingów i czarnych kaczek w bardzo nietypowym dla Kataru krajobrazie i co dziwne żadnych turystów. Jedynie spotkaliśmy Katarczyków z trzema sokołami które nawet pozwolili nam puścić :) Rozumiem, że macie dużo do zobaczenia tym bardziej, że na Souqu rozpoczą sie "Wiosenny festiwal" przepełniony koncertami, pokazami delfinów, klaunów itp zaś na Katarze wczraj było otwarcie "Zimowego festiwalu" z kolejną masą atrakci. Pozdrawiam i życzę byście zobaczyli wszystkie najciekawsze miejsca Kataru :)

   Usuń
  2. hmm nie dodała się moja odpowiedź :( gdzie można znaleźć wiadomości o nadchodzących wydarzeniach/koncertach? póki co wszystko nam umyka ;)

   Usuń
  3. http://www.onqatar.qa/en-us/events/eventscalendar.aspx

   http://www.timeoutdoha.com

   http://qatarhappening.com

   http://www.iloveqatar.net/events/20150202--20180201

   Usuń
  4. dziękuję Ci prześlicznie! :)

   Usuń
 3. Witam serdecznie!
  Piękne zdjęcia , cudowne widoki .Dziwię sie Martynie , że jeszcze was tam nie odwiedziła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekamy na Martynę z Łukaszem i Olim oczywiście. Z pewniścią nas jeszcze odwiedzą :)

   Usuń
 4. dziś jestem tutaj pierwszy raz! Żałuję, że tak późno! :) piękny blog, od dziś nadrabiam wszystkie posty! :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy