16 kwietnia 2016

10 najlepiej opłacanych zawodów w Katarze i ich pensje
Przeciętne wynagrodzenie w Katarze spadły o 2,22 procent lub 275$ - w ciągu ostatniego roku, jak podaje Gulf Business Salary Survey. Przyczyny teraźniejszej sytuacji w państwie przedstawiałam już we wcześniejszym wpisie, „wyliczankach Kataru” na temat 10 najważniejszych informacji które trzeba wiedzieć o panującym władcy kraju.

Obecnie średnie miesięczne wynagrodzenie emigrantów w Katarze to 12.086$ i spadło ono z 12.361$ w porównaniu do ubiegłego roku. 


Kwoty podaje w dolarach amerykańskich, ponieważ takie dane są dostępne i jest to waluta stała do Riala Katarskiego. W przeliczeniu na Polskie złotówki, musimy wziąć pod uwagę kurs dolara w granicach 3,8 co daje nam 45.926 zł miesięcznego wynagrodzenia. Ponadto większość ekspatów podpisując kontrakty negocjuje pensje w dolarach, pomimo tego że jest ona wypłacana w Rialach Katarskich.

Badania wykazały znaczne różnice w płacach, w zależności od kraju pochodzenia pracowników. Podobnie jak we wszystkich krajach Zatoki Perskiej wyodrębniono pracowników z państw arabskich, azjatyckich i resztę zagranicznych osób zatrudnionych w Katarze. Na przykład, przedstawiono że zachodni menadżer z branży bankowej w Katarze zarabia 79 procent więcej niż Azjata i o 16 procent więcej niż ich odpowiednik z krajów arabskich. Inaczej przedstawia się to już w mediach, gdzie przedstawiciele krajów arabskich zarabiają o 5,7 procent więcej miesięcznie od kolegów z zachodu i aż 39,5 procent więcej niż Azjaci.

Top 10 pensji w Katarze


(Wszystkie kwoty są średnią miesięczną pracowników pochodzących z Azji, Europy, krajów Arabskich i reszty expatów)

1.   Dyrektor naczelny / dyrektor w międzynarodowej firmie: 38.179$
2.   Główny dyrektor / naczelny zarządzający lokalną firmą: +24.222$
3.   Bankowość – kierownik zarządzający finansami: +14.445$
4.   Informatyka – kierownik: 13.882$
5.   Budownictwo – kierownik projektu: 13.077$
6.   Nieruchomości – kierownik: 12.092$
7.   Zasoby ludzkie – kierownik: 11.605$
8.   Prawo – prawnik/menadżer: 11.087$
9.   Bankowość – sprzedawca/menadżer indywidualnych klientów :10.710$
10. Służba zdrowia – lekarz ogólny/kierownik: 10.702$Jeśli podoba Ci się cykl "wyliczanek Kataru" to udostępnij proszę, a zachęcisz mnie do kontynuacji :D


4 komentarze:

 1. Nic tylko szukać pracy :) dziekuje za przybliżenie jak wyglada to w Katarze!

  Pozdrawiam

  Piotr Z.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba muszę sie wyprowadzić :P bo tu w Polsce jest tj jest!!

  OdpowiedzUsuń
 3. To sa zarobki dla pojedynczych ludzi gdzie nie szuka sie 5 10 czy 20 ludzi do pracy tylko jednej osoby na odpowiedni wakat. Przecietny pracownik zarabia duzo duzo mniej. Juz wiecej mozna zarobic w Europie. Wiem bo pracowalem tu i tu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A i jeszcze jedno ciekawsze i fajniejsze zycie jest w Europie w Katarze zycia nie ma latem kiedy na dworze 50C pozostaje tylko dom auto i praca ewentualnie sklep. Szkoda zycia bo pieniadze to nie wszystko w zyciu.

  OdpowiedzUsuń

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy