8 października 2014

Eid Al Adha


Eid Al Adha - 2013r


Od soboty (4 października) w Katarze jak i w wielu innych krajach gdzie islam jest religią dominującą obchodzone jest święto Eid Al Adha (Święto ofiar). 


Jest to najważniejsze święto muzułmańskie związane z upamiętnieniem ofiary Abrahama i jego posłuszeństwem wobec Boga. Abraham według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka. Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi być zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie.


Dokładnie rok temu, pamiętam jak moje trzy małe sąsiadki dudniły pięściami w drzwi naszego domu bym jak najszybciej otworzyła, po czym krzyczały: Zobacz zaraz z samochodu wyskoczy królik! Zrobiłam wielkie oczy i nie do końca wiedziałam skąd ta ekscytacja. Z tylnego siedzenia jeepa wyskoczyła owca i została wprowadzona przez rodzinę do domu. Zapytałam dziewczynek czy to zwierzę zostanie zabite na obecne święto. Na co one podskakiwały radośnie krzycząc: tak! Tak! to owca! Przyjadą goście i będzie impreza!


W tym rok święto przypadło na weekend, przez co Emir Kataru zarządził, iż większość pracowników rządowych będzie miała wolny cały tydzień (bo co za radość można mieć z dni które i tak zawsze są wolne od pracy), zaś pracownicy sektora prywatnego powinni otrzymać minimum trzy dni przerwy. I jak tu nie lubić takiego władcy? Szkoły zamknięte na dziewięć dni ( łącznie z weekendami), wszyscy którzy mogą to wyjeżdżają na kilka dni wakacji, zaś dla tych co postanowili zostać w Katarze (tak jak my) zaplanowano masę atrakcji. Prawie w każdym centrum handlowym są przygotowane atrakcje dla dzieci, w postaci wystąpień bajkowych postaci, malowania twarzy, występów cyrkowych, i wielu innych. Poza tym w parkach są koncerty indyjskich, arabskich i filipińskich artystów muzycznych. Kulturalne miejsca Kataru przygotowały wiele sztuk teatralnych, offowych filmów kinowych i masę wystaw zagranicznych artystów.

Jak typowi turyści jeździmy z jednego miejsca na drugie, zbieramy kiczowate prezenty jakie rozdają naszym dzieciom, a one korzystają ze wszystkich dmuchanych atrakcji i wspólnych zabaw.

Jedno z moich ulubionych miejsc zwane Katara, jest gospodarzem wielu imprez tego Eid. Jednak to co zrobiło na nas największe wrażenie, to przedstawienie „Big Bang” oparte wokół układu słonecznego. Połączenie artystycznych akrobacji, niezwykłego pokazu świetlnego i muzyki, zakończone spektakularnym pokazem fajerwerków. 35 minut nadzwyczajnego spektaklu otwartego dla wszystkich przed amfiteatrem na świeżym powietrzu z widokiem na plaże i morze… ach do tej pory pozostaje w zachwycie! Dla tych co lubią tak artystyczne doznania zapraszam na krótki filmik.4 komentarze:

 1. Muzyka super;) Fajnie macie z tymi atrakcjami;) Nie wiem tylko co powie moj szef na tyle dni wolnego od szkoly haha. A dzieci sa wtedy w domu czy sa jakies kluby gdzie moga isc jak rodzice sa w pracy? Takie techniczne pytanie;)
  Katarynka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość rodziców w tym czasie również ma wolne, jednak dla nieszczęśliwie pracujących ;) znalazłam trzy dniowy obóz sportowy dla dzieci od 4 lat.

   Usuń
  2. Czyli nie jest zle;) Dziekuje;) Mlody bedzie zachwycony czyms takim. A jak pogoda? haha Bo u nas SLONCE!!! I jakies 10 stopni;) Ale bez deszczu, jeszcze;)
   Katarynka

   Usuń
  3. Pogoda... :D hmm dalej gorąco, a co najgorsze to wilgotno. Bywa,że w ciągu dnia w temperaturze 37C jest przyjemniej niż w czasie wilgotnej nocy przy 27C

   Usuń

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy