2 października 2014

TaketomboMój syn oglądając bajkę "Timothy idzie do szkoły" zobaczył, że dzieci bawią się tradycyjną japońska zabawką która nazywa się Taketombo i można zrobić ją samemu.

Nie muszę chyba pisać, że piosenką tego wieczora było: 
"mamo proszę, proszę, zrób mi to"

Natan jest w gorącej wodzie kąpany podobnie jak ja, więc taketombo chciał by mieć już, teraz, zaraz. W takim wypadku, nie pozostało mi nic innego jak tylko wymyślić w jaki sposób zrobić ową zabawkę z rzeczy które mamy pod ręką.
Taketombo 


W języku japońskim oznacza "bambusowa ważka". Jej angielska nazywa to "bamboo-copter" i kojarzy nam się z helikopterem, ponieważ wprawiony w ruch wzlatuje w powietrze tak jak on. Podobno już w roku 500 p.n.e. wykonano ją po raz pierwszy, a inspiracją była ważka. Bambusowy helikopter był więc i nadal bywa zabawką japońskich dzieci od ponad 2000 lat.

Taketombo ma kształt litery T i jest bardzo prosty do samodzielnego wykonania co pokazały dzieci w bajce mojego syna. Składa się bowiem z deseczki z otworem w środku i z włożonego w ten otwór bambusowego patyczka.Wprawiając obiema rękami pionowy patyczek w ruch, deseczka zaczyna obracać się jak śmigło i wzbija się w powietrze.
Korzystając z dostępnych w domu materiałów postanowiliśmy stworzyć analogiczną zabawkę.

Do zrobienia naszego Taketombo użyliśmy:

- papierowej słomki
- patyczka do lodów
- gorącego kleju z pistoletu
- mazaka do dekoracji ( opcjonalnie można użyć brokatu, naklejek, farb,...)Zrobienie nowej, ponadczasowej zabawki zajęło nam niecałą minutę, a radość trwa już od kilku dni.

4 komentarze:

  1. Uwielbiam twojego bloga. Twoje pomysły są super.!!! A dzieci przecudne:) . Jutro biorę się za robienie taketombo dla moich chłopaków. Fajna prosta zabawka. pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Proste zabawki dzialaja na wyobraznie najlepiej;) A czasem nawet nie zabawki, tylko rzeczy codziennego uzytku jak papec, czy zmiotka;) Znam z doswiadczenia;) Pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy