21 stycznia 2016

7 faktów których nie wiesz o Malediwach
Kiedy myślimy – Malediwy , wyłania nam się wizja miękkiego, białego  piasku, ciepła równikowego słońca i sielankowy błękit laguny. Jak najbardziej to prawda. Kojarzymy to miejsce z luksusowymi wakacjami, niebiańskim miesiącem miodowym, lub bajecznym ślubem na plaży, to też prawda.
Jednak istnieje 7 zaskakujących faktów o Malediwach, których najprawdopodobniej nie znasz.1.   Malediwy to państwo MUZUŁMAŃSKIE


Zdjęcia jakie kojarzyłam z Malediwami przedstawiały skąpo ubranych turystów popijających drinki przez słomkę. Kto by się domyślił że to kraj muzułmański? Okazuje się jednak że poza kurortami są przestrzegane ścisłe zasady tej religii. Nigdzie, na żadnej lokalnej wyspie czy też w stolicy kraju nie kupisz alkoholu i rzecz jasna nie możesz go spożywać. Nie wwieziesz go także na lotnisko ponieważ zostanie zarekwirowany. Surowe prawo muzułmańskie między innymi nakazuje zasłanianie ciała od łokci po kolana. Tak więc nie ma mowy o kąpieli w bikini czy krótkich szortach.Jak więc tu świętować męża urodziny skoro naszą tradycją jest dźwięk szampana? By kupić „gwiazdy zamknięte w butelce” musieliśmy udać się do jednego z ekskluzywnych resortów. Tam również nie przestrzega się muzułmańskich zasad ubioru i ogólnie nie wiele ma to wspólnego z lokalnym życiem na Malediwach.

To jednak nie wszystko. Na Malediwach samo posiadanie Biblii, lub innych symboli religii odmiennej niż islam jest zabronione prawem. Chrześcijańska działalność misyjna w tym kraju jest zakazana, zaś obywatele Malediwów którzy zostali chrześcijanami tracą obywatelstwo.

2.    Malediwy są państwem najniżej położonym na świecie.


Malediwy leżą zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem.

Najniższa część wyspy jest zanurzona na 1,5 metra głębokości , zaś najwyższa sięga 2,4 m. Kilka wysp już trzeba było ewakuować z powodu problemów związanych z globalnym ociepleniem i istnieją obawy co do przyszłości tych pięknych atoli.


3.    Malediwy składają się z prawie 1200 wysp!


Archipelag to około 1190 wysepek zgrupowanych na 26 malowniczych atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, którego łączna powierzchnia zajmuje około 90.000 tysięcy kilometrów kwadratowych. Rozciągnięte na 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód państwo zamieszkałe jest przez 324 tysięcy mieszkańców (ONZ,2012) żyjących na 202 wysepkach. Znaczna większość wysp jest niezamieszkała, co stanowi kolejną atrakcje dla turystów by choć na chwile poczuć się jak Robinson Crusoe na bezludnej wyspie.


4.   Brak dróg i transportu samochodowego


Na Malediwach obowiązuje ruch lewostronny. Łącznie na tym olbrzymim archipelagu jest zaledwie 88km dróg, z czego na atolu Male 60 km (stolica). Reszka znajduje się na Laamu 14km i Addu 14 km. Na Nilandhoo gdzie spędziliśmy swoje wakacje tubylcy głównie poruszali się na rowerach, towary do sklepów jak i nasze torby podróżne były wożone na taczkach, a nieliczne motory wręcz świadczyły o statusie na wyspie. Podobno były tam również dwa samochodu, jeden należący do policji drugi do straży pożarnej, ale ich nie wiedzieliśmy. W końcu to największa i stołeczna wyspa atolu Faafu ;).
5.    Flaga Malediwów


Symbolika flagi Malediwów przedstawia półksiężyc który oznacza islam, zielona strefa przedstawia palmy (a może też islam ;) ), a czerwone tło symbolizuje krew przelaną przez Malediwskich bohaterów.
6.    Niesamowite podwodne życie


Jeśli pragniesz zobaczyć wieloryby to właśnie Malediwy są najbardziej popularnym miejscem na świecie do oglądania tych wielkich ssaków. Żyje tu od 1500-2000 wielorybów i delfinów z 10-12 różnych gatunków owych osobników, a położenie wysp sprzyja ich rozmnażaniu. Istnieje również wiele miejsc do nurkowania i szans na zobaczenie żółwi morskich, płaszcze, czy rekinów, o kolorowych rybkach nie wspominając. 7.   Czarna i biała magia


Większość tubylców wierzy w nadprzyrodzone moce, które obejmują białą i czarną magie. W 2013 roku został aresztowany przez policję….uwaga – KOKOS! Tak, brązowy orzech kokosowy, został posądzony o sfałszowanie wyborów prezydenckich. Znaleziony przy lokalu wyborczym „wałęsający się i wyglądający podejrzanie”, został doprowadzony na komisariat a tam sprawdzony przez białego maga. Na szczęście biały mag uznał go za niewinnego i wolnego od gróźb i przekleństw, dzięki czemu został zwolniony „do domu” chyba do reszty kokosów.


Nadal uważacie że Malediwy to raj na Ziemi? Ja myślę że tak, pomimo kilku dziwactw i niedogodności jest to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam. Marco Polo pisał o Malediwach jako o „naszyjniku z kwiatów Indii”. W końcu znajdują się zaledwie 500 km od południowego krańca Indii, a to również jeden z moich najukochańszych krajów. 

3 komentarze:

 1. Przepięknie tam jest i mysle ze jedna z moich dalekich podroży bedzie w tamte rejony!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy wielu podróżujących znajomych którzy odwiedzili niezwykle plaże na świecie, takie jak Seszele, Bali, Zanzibar... I stwierdzili że właśnie na Malediwach jest najpiękniejszy kolor wody i miałki piasek jak nigdzie indziej.

   Usuń
  2. Karmel jestem pewna że Ci się spodoba i będzie to dobry wybor. Pozdrawiam

   Usuń

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy