1 maja 2016

Wszystko o Katarskim weselu

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda Katarski ślub? Mieszkając w Katarze od trzech lat słyszałam wiele różnych opowieści na temat tego mistycznego dnia. Początkowo trudno było mi uwierzyć jak odmienne od naszych panują tu zwyczaje i chyba ta ogromna ciekawość sprawiła iż jednym z moich marzeń było uczestniczenie w Katarskim weselu Panny młodej, ale o tym później. Najpierw kilka ogólnych informacji o Katarskim weselu, które mogłyby się wpisać w cykl Wyliczanek Kataru :


10 podstawowych informacji o Katarskim weselu


1.   Czas trwania wesela 

    Katarska ceremonia ślubna trwa zwykle od 4 do 6 godzin. Goście najczęściej bawią się od godziny 20 do 2 w nocy, a sama Panna Młoda zachwyca uroczystym wejściem na salę o godzinie dwudziestej trzeciej. 

2.   Dwa oddzielne wesela dla kobiet i mężczyzn 

    Katarskie wesele podzielone jest na dwa miejsca, ponieważ mężczyźni i kobiety bawią się oddzielnie. Mężczyźni najczęściej świętują w olbrzymich namiotach gdzie z życzeniami przychodzą setki, a czasem nawet tysiące osób. O tym wydarzeniu informują całą rodzinę, znajomych, współpracowników, a czasem i całe korporacje, właściwie to chyba wszystkich. Największym z męskich zaproszeń jakie widziałam był bilbord! Tak! Gigantyczny bilbord na pierwszym wjazdowym rondzie do miasta. Pan młody ze zdjęcia obwieszczał kiedy i gdzie odbędzie się jego wesela na które serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych.
    Żeńska część rodziny natomiast świętuje w zamkniętych halach, lub hotelach. Tu na wejście trzeba mieć już oficjalne zaproszenie, a goście są zdecydowanie bardziej wyselekcjonowani.


Sala weselna Katarskiej Panny Młodej    Foto/Iza Z photo

3.   Mąż i żona razem na weselu 

    Jedyną chwilą kiedy mężczyźni i kobiety przebywają razem w jednej sali jest moment zakończenia damskiego wesela, gdy to mąż wraz z kilkoma mężczyznami najbliższego pokrewieństwa przychodzi by podziękować gościom i uroczyście zabrać żonę z przyjęcia do ich wspólnego domu.


Katarski strój Pana Młodego

4.   Strój pana młodego

    Pan młody w dniu swojego ślubu ma na sobie białe thobe, a na wierzch zarzucony czarny tradycyjny płaszcz ze złotymi zdobieniami. Męska część katarskich gości również ubrana jest w białe thobe, a na pasach wokół bioder zawieszony mają duży tradycyjny miecz, niezbędny do weselnego tańca. Reszta przybyłych jest w garniturach lub tez innym odpowiednim stroju na wesela.


Suknia ślubna Katarskiej Panny Młodej / Fot: Izabela Zaremba

5.   Stroje na damskim weselu

    Panna młoda tego dnia przybiera tradycyjną białą suknię, zwykle bardziej zdobną niż te które widujemy w Europie i nie mniej ważna jest tu bogata biżuteria. Najczęściej są to kolie z brylantami. Natomiast żeńska część gości weselnych przyodziewa niezwykle eleganckie, długie balowe suknie niczym z czerwonego dywanu. Katarskie kobiety które na co dzień chodzą zakryte abają, w czasie wesela mogą pokazać się w najbardziej odważnych sukniach ponieważ znajdują się w wyłącznie damskim gronie. Na tą uroczystość wiele z nich korzysta z pomocy europejskich projektantów, lub też pod wymiar szyje dla siebie wyśnione kreacje.



Suknie gości ślubnych 

6.   Taniec mieczy

    Jedną z tradycji podczas męskiego wesela jest taniec z mieczami który wygląda tak. Część zagranicznych gości wówczas może usiąść dookoła przedstawienia i dalej cieszyć się wieczorem.


Katarskie wesela Pana Młodego


7.   Zwyczaje weselne

    Po stronie damskiej widoczny jest olbrzymi majątek. Nie tylko w dekoracjach sali, sukniach, kwiatach i jedzeniu, ale również w tradycji. W trakcie żeńskiego wesela zdarza się że na scenie tańczy panna młoda wraz z mamą i najbliższymi siostrami podczas gdy reszta najbliższej rodziny obrzuca je pieniędzmi, ale z pewnością nie chodzi tu o symboliczne groszówki mające zapewnić dostatek. Wygląda to raczej jak scena z Hollywoodzkiego filmu. Zdarza się również że zebrane pieniądze przekazywane są dla wybranej organizacji charytatywnej.


8.   Muzyka

    Muzyka podczas uroczystości to chwytliwe rytmy arabskie pełne wibrujących ruchów.  U kobiet często występuje arabska piosenkarka, a u panów odbywają się tradycyjne tańce z mieczami.


 Arabska piosenkarka Balqees Fathi tu w duecie z Andrea Bocelli, była również gwiazdą na Katarskim weselu którego byłam gościem kilka dni temu.

9.   Jedzenie

    Tak jak na Polskich weselach w Katarze również goście nie mogą być głodni. W męskim namiocie często jest to haruf – kilogramy ryżu na olbrzymich paterach, z których to jedna może sięgać nawet 2-3 metrów długości przykryte są upieczoną owcą. Kobiece przyjęcie z racji miejsca jest obsługiwane przez hotel który serwuje tradycyjne potrawy w wykwintnej formie nowoczesnych dań.

10. Prezenty ślubne

    Wszystko czego oczekuje się od gości to jedynie przybycie na wesele, złożenie życzeń i wspólne świętowanie. Nie przynosi się kopert,"mikserów", ani nawet kwiatów.


Co sądzicie o takiej formie wesela? A przede wszystkim o tym że kobiety i mężczyźni świętują ten wyjątkowy dzień oddzielnie? A czasem nawet innego dnia! Dla mnie to niezwykłe jak różne bywają kultury pomimo że mówimy o miłości która jest uniwersalna i niezmienna na całym świecie.

Moje odczucia i obszerną relacje z Katarskiego wesela w którym miałam zaszczyt uczestniczyć przedstawię Wam w następnym poście gdy tylko skompletuję zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia. 


Większość fotografii które umieściłam w powyższym wpisie pochodzi ze strony izabelazaremba.com i są one wykonane przez Polską fotograf Izabelę Zaremba

12 komentarzy:

  1. Całkowicie inaczej niż w Polsce..ciekawe. ^^
    Pozdrawiam!

    http://bitchyx18.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. a czy po katarskim weselu goscie (czytaj ciotki) obgaduja jak to za malo wodki bylo I salatka zle przyprawiona byla? hahaha

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ps. nie moge doczekac sie fotek, to musialo byc mega doswiadczenie!
      pozdrowienia z UK,
      Mags

      Usuń
    2. Hehe pewnie i obgadują która miała najmniej brylantów na sobie i czy projektant dobrze dopasował suknie do jej figury,... W Katarze obowiązuje prohibicja, wiec alkoholu nie było ;) ale zawsze znajdzie się temat do skrytykowania, jak to zwykle bywa w każdej rodzinie

      Usuń
    3. Dzięki Mags :* mam już część zdjęć ale są one słabej jakości, dlatego czekam jeszcze na coś lepszego od fotografek z wesela :D

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. O jakiej miłości mowa, skoro tam małżeństwa są aranżowane i kobieta nie ma nic do gadania? Osobne wesela, z mojego punktu widzenia, takie z podziałem na płeć - nonsens zupełny. Przepych wygląda super, niestety, nie cały świat jest taki bogaty. Podsumowując: inna kultura. Wolę naszą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście nikt nie każe Tobie wybierać kultury, choć uwazam że fajnie jest poznać coś odmiennego :)

      Usuń
  5. Dzień dobry, Czy orientuje się Pani jaka jest szczęśliwa liczba w Katarze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety Agnieszka, ale nie wiem jaka jest szczęśliwa liczba w Katarze.

      Usuń
  6. Czytanie o odmiennych kulturach i zwyczajach zawsze jest interesujące. :) Zwłaszcza, gdy dotyczy tak ważnego dnia jak ślub i wesele. Przepiękne zdjęcia, pozwalają wyobrazić sobie wszystko jeszcze lepiej. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo interesujący artykuł! Nigdy wcześniej nie słyszałam o tak wielu fascynujących szczegółach związanych z katarskimi weselami. Tradycje, które opisujesz, są niesamowite – zwłaszcza rozdzielenie wesela na część męską i żeńską oraz ogromna dbałość o szczegóły stroju. Zastanawiam się, jak wygląda przyjęcie tych zwyczajów przez młodsze pokolenia? Czy nadal są one przestrzegane w takiej formie, czy może współczesne pary wprowadzają nowoczesne elementy do tych uroczystości?

    Dziękuję za podzielenie się taką wiedzą, chętnie przeczytam więcej!

    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Podoba Ci się? Podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo mnie ucieszy